Verslag bekerfinale Fleur - Bram

door Bram Zaalmink

Na een groot uitstel van de bekercompetitie door COVID-19 waren alle partijen die ingehaald moesten worden ingehaald en werd bekend wie de finale tegen elkaar mochten spelen. In dit geval was dat Fleur en ikzelf. Na loting kwam eruit dat Fleur met wit mocht spelen en ik met zwart. Na voorbereidingen van beide kanten begonnen we aan onze partij en waren alle openingszetten duidelijk voorbereid. Hier volgt de partij met mijn ideeën achter interessante zetten of stellingen dus ik hoop dat jullie hiervan wat kunnen opsteken.

Westerhof,Fleur - Zaalmink,Bram
Finale SVD BekerCompetitie 2020, 13.10.2020

1.e4 e6 2.d4 d5 3.Pd2 Le7 4.Ld3 c5 5.dxc5

In deze stelling speelde wit dxc5 wat gewoon een prima openingszet is, ik had deze variant toevallig extra goed bekeken diezelfde dag dus ik was blij dat het op het bord kwam want persoonlijk vind ik dit een prettige stelling met duidelijke ideeën voor zwart.

Pf6 6.De2 0–0 7.Pgf3 a5 8.0–0 Pa6

Mijn laatste gespeelde zet was hier Pa6 met als idee daarna slaan op c5 met het paard, die pion sloeg ik dus niet direct met de loper omdat mij dat anders een extra tempo zou kosten in de opening wat gelijk staat aan een ongeveer 1 a een halve pion, terwijl ik wist dat die pion toch wel op te halen viel.

9.e5 Pd7 10.c4 Paxc5 11.Lc2 b6 12.Pb3 La6 13.Pxc5 Pxc5 14.b3 Tc8 15.Le3 f5 16.Lxc5 Lxc5 17.Ld3 d4

In deze stelling speelde ik d4, ik vond mijzelf hier heel prettig staan. Ik heb het loperpaar waar ik (op langer termijn) zeker wat aan heb, ik heb het centrum onder controle en ik droomde van een loper op c3. Dit bracht mij op ideeën en onderwerpen die er op dat moment spelen in die stelling. Op die manier kan je dus een klein plan verzinnen, gewoon kijken naar de dingen die je hebt die in jouw voordeel werken en daarmee verder spelen.

18.Tfd1 De7 19.Db2 Tfd8 20.De2 Lb4

Hier speelde ik de zet Lb4, zoals eerder beschreven wilde ik een loper op c3 en dat lukt door de zet Lb4. Ik speelde Lb4 niet direct omdat ik eerst mijn centrum onder controle moest krijgen.

21.Lc2 Lc3 22.Tac1 Lb7

De zet Lb7 vond ik een prettige zet omdat mijn Loper hier een actievere diagonaal heeft dan op de diagonaal a6-f1. Zetten als Dd3 haal ik er ook uit omdat mijn loper dan naar e4 kan en dat ik dan gelijk nieuwe dreigingen heb. Mijn oriëntatie was dat ik wel een prettige stelling had met wat voordelen: Een zwakte voor wit kan misschien de pion op a2 zijn, en ik heb het centrum. Voor mijn gevoel stond wit wat minder actief en was het voor wit spelen op remise.

23.Td3 Da3 24.Tdd1 h6 25.Ld3 Tc5

Ik had hier al wel wat tijdnood en moest dus sneller beslissingen maken om voor concrete stellingen waarbij ik veel moest doorrekenen beter te kunnen bekijken. Echter speelde ik de zet Tc5 en maakte ik een blunder want ik heb de hele tijd rekening gehouden met de zet Lf5 behalve deze keer en nu net zat die erin. Wit kon hier toeslaan met de zet 26.Lxf5 exf5 27.Txc3 dxc3 28.Txd8+ maar gelukkig zag Fleur dit niet en herstelde ik mijn fout.

26.Lb1 Tcc8 27.Ld3 Db4 28.Lb1 Da3 29.Ld3=

In deze stelling bood Fleur remise aan. Ik had nog weinig tijd op de klok (circa 5 min dacht ik) maar ik vond mijzelf hier heel prettig staan en ik dacht ‘Ik kan hier niet meer verliezen als ik normale zetten speel en ik maak alleen maar kans op winst hier’. Dus ik ging verder met een plan verzinnen en focuste mij op die punten.

Lc6 30.Lb1 Lb2 31.Tc2 d3

In deze stelling speelde ik 31…. D3. Ik dacht ik moet een keer doorbreken en met nog ongeveer 2 minuten op de klok kon ik het niet erg goed doorrekenen maar voor mijn gevoel verloor ik er niet mee en maakte ik nog wat kansen.

32.Txd3 Le4

Dit had ik allemaal nog berekend en ik wist dat ik i.p.v. Le4 niet meteen Txd3 moest spelen want dan kon wit binnenkomen met de zet Dd7 en had wit weer voordeel.

33.Txd8+ Txd8 (Nu kan Dd7 natuurlijk niet meer omdat mijn toren de open d-lijn heeft)
34.Txb2 Dxb2

En hier staat zwart natuurlijk helemaal gewonnen vanwege de zet Dxb2 waarbij de Dame op e2 haar natuurlijk niet mag slaan vanwege de zet Td1 met de bekende ‘Back Rank Mate’ of ‘Mat achter de paaltjes’.

35.Df1 Dxb1 36.Dxb1 Lxb1

En na deze stelling gaf wit op omdat ik gewoon een extra toren voor sta wat natuurlijk over en uit is voor wit.
0–1

Dit was de partij van de Bekerfinale alweer, een leuke partij waarin goed is voorbereid en wie weet hebben we volgend jaar als het door gaat met Covid-19 weer een andere finale met nieuwe kandidaten.

(P.s. de diagrammen zijn niet heel mooi maar omdat de ‘luxere weergave’ niet mee wilde werken deed ik het maar even zo.)