Fleur is goed van start gegaan op het NK Jeugdschaken 2024

Dit jaar wordt het Nederlands Jeugdkampioenschap schaken gehouden in  het Groningse Hoogkerk, van 27 april t/m/ 3 mei. Ook dit jaar doet Fleur mee, die vorig jaar kampioen werd bij de meisjes C. Dit jaar speelt ze mee bij de meisjes A/B. De groep is vanwege het geringe aantal deelneemsters samengevoegd. De vraag is of ze dit jaar weer een serieuze titelkandidaat is? Ik ga het jullie vast verklappen, ik denk van wel. Ze heeft de ena hoogste rating en is als een vuurpijl van start gegaan. In haar eerste ronde won ze relatief eenvoudig van Chia-Yun Liu en haar tweede partij, afgelopen zondag, mocht ze het opnemen tegen Elysia Feng, een speelster waar ze al menig keer tegen gespeeld heeft op NKs.

Fleur had zwart en speelde het Marshall gambiet in het Spaans, een scherpe variant, waarin zwart een pion offert voor tegenspel en vooral mooie open lijnen naar de vijandelijke koning toe. De variant ontstaat na: 1.e4 e5 2.Pf3 Pc6 3.Lb5 (de Spaanse opening) 3a6 4.La4 Pf6 5. O-O Le7 (na 5Pxe4 ontstaat het Open Spaans) 6. Te1 b5 7.Lb3 O-O 8. c3 d5

Hiermee is het Marshall gambiet op het bord gekomen. Normaal wordt hier namelijk 8d6 gespeeld. Na 9.exd5 Pxd5 10. Pxe5 Pxe5 11. Txe5 c6 zijn we bij de volgende stelling aangekomen:

Zwart heeft een pion geofferd, maar heeft een veel actievere stelling. De zwartveldige Loper gaat naar d6, waarna de zwart dame naar h4 kan en mat dreigt. Daarna kan ook de Loper op c8 er gelijk uit, waardoor de Torens verbonden zijn. De vraag is of het genoeg is voor de pion. In de partij volgde 12.d4 Ld6 13.Te1 Waarom helemaal terug met die Toren? Op andere velden is het een gemakkelijk aanvalsobject, hier doet hij zijn werk en staat hij het veiligst. 13Dh4 14.g3 Dh3 15.De2 (om naar f1 te kunnen) 15Ta7!? (een theoretisch nieuwtje dat Fleur met haar trainer voorbereid had voor dit toernooi.


Normaliter wordt de Loper naar e6, f5 of g4 gespeeld, maar met deze zet dreig je onmiddellijk Te7. Mijn engine is er niet heel enthousiast over, maar het is de vraag of die de stelling goed begrijpt. Er volgde 16.Df1 Dh5 17.f3 Lh3 18.Df2 en hier speelde Fleur het minder goede 18.f5?


De zet opent de diagonaal a2-g8, waardoor het zwarte Paard lelijk gepind staat. Maar goed, ze zal vast een plan gehad hebben, zij speelt tenslotte op een NK en ik zit met een engine thuis de partij na te spelen, dus enige bescheidenheid van mijn kant is hier wel op zijn plaats. Er volgt 19.Pd2 (gelijk c4 om gebruik te maken van de diagonaal was beter) 19Te8 en na lang nadenken speelde Elysia 20.Pe4? Heel slim dacht ik aanvankelijk, want na 20fxe4 21.fxe4 wint wit het stuk weer terug en opent ze de diagonaal a2-g8. Maar Fleur heeft verder gekeken en laat zien dat de zet een blunder is en dat heeft allemaal te maken met de f-lijn. Er volgde 20fxe4 21.fxe4 Tf7!

Zwart dreigt binnen te komen over de f-lijn en de witte Dame kan eigenlijk nergens heen. Op bijvoorbeeld 22.Dd2 volgt Df3 en het mat op f1 is niet meer te voorkomen. Dus 22.Lf4 Lxf4 23.gxf4 Tf6? (23Dg4 was veel beter, maar zwart staat nog steeds beter.) 24.f5 Dg4+ 25.Dg3 Txe4 26.Txe4 Dxf5? (op e4 slaan was ook een optie, maar dan verliest zwart haar Loper op h3. Ik denk dat Fleur haar stukken wilde behouden om aanvalskansen en dreigingen te creren. Nu dreigt er bijvoorbeeld mat in 2 op f1)

Ik vond het een beetje schokkend toen ik zag dat de engine de stelling als volkomen gelijk inschatte, ondanks het stuk voorsprong, tegen 2 pionnen, van zwart. Het zal ermee te maken hebben dat de witte stukken makkelijk de zwarte stelling binnen kunnen komen? We gaan eens kijken. 27.Te8+ Kf7 28.Dc7+?? Boem, een blunder. Kennelijk dacht wit dat ze na 28Kxe8 met haar andere toren voor eeuwig schaak of een gevaarlijke aanval kon gaan, maar dat is niet zo, blijkt al snel. Goed was 28.Tee1 Tg6 29.Tf1 Txg3+ 30.hxg3 Dxf1+ 31.Txf1+ Lxf1 32.Kxf1 geweest en zwart had in remise moeten berusten.

(analysediagram)

Nu volgde er 28Kxe8 29.Te1+ Te6 (omdat het zwarte Paard uit de penning is, wint zwart eenvoudig) 30.Dxc6+ Ke7 31.Txe6+ Dxe6 32.Dc5+ Kf6 33.Df8+ Kg6 34.Df2 Dg4+ 35.Kh1? Nu volgt er een Mooie mat in 4, die Fleur al snel vindt.


De4+ 36.Kg1 Db1+ 37.Df1 Dxf1#

Een goede start dus voor Fleur. De partijen van het NJK en die van Fleur dus, zijn elke dag live te volgen via https://njsk.nl/partijen-24/

Bovenstaande partij kun je in zijn geheel hier naspelen.

 


     Schaakvereniging Doetinchem